afryka
Etiopia
Etiopia jest ojczyzną kawy. To właśnie w dawnej Abisynii pasterz o imieniu Kaldi odkrył jej niezwykłe właściwości, a mnich Chadely przyrządził pierwszy kubek tego specjału. Do dzisiaj Etiopia pozostaje jedynym krajem, w którym sposobu uprawy kawy nie zmieniono od tysiąclecia, a jagody kawowca można zbierać z dziko rosnących krzewów. Z tego powodu wielkie plantacje rodem z Brazylii są w kraju zjawiskiem nieznanym. Kawę uprawia się tu tradycyjnie, w małych gospodarstwach, które nie zajmują powierzchni większej od jednego hektara. Z farm położonych w regionach Sidamo i Harrar pochodzą jedne z najlepszych kaw na świecie. Kawa Sidamo odznacza się owocowo- kwiecistym aromatem, o lekko kwaskowatej nucie, natomiast kawa Harrara ma intensywny smak o ciężkim bukiecie i jagodowym odcieniu.
Obraz121
 
Kenia
Kawę do Kenii przywieźli ok. 1900 roku Brytyjczycy. Pomimo tak późnego startu w uprawie, Kenia po uzyskaniu niepodległości w 1963 roku wyniosła młode, rodzime gatunki do rangi najlepszych kaw światowej czołówki. Sukces kenijskiej kawy wziął się najprawdopodobniej z wprowadzenia nowoczesnych technologii do procesu produkcji i z racjonalnych metod jej skupu. Co tydzień, w położonej na południu kraju Nairobi, urządzane są aukcje, na które ściągają plantatorzy, by prowadzić ze sobą ‘cenowe wojny’. W ten sposób wyszczególnia się najlepszą kawę, która następnie wchodzi w obieg światowego handlu. Najbardziej ceni się kawę pochodzącą z regionów góry Kenia, która odznacza się podwójnym charakterem: kwaskowatość równoważona jest przez słodki, owocowy smak. Jedną z najsławniejszych kaw jest Kenia AA.
Obraz131
 
Tanzania
Podobnie jak w Kenii, kawa w Tanzanii zawitała za sprawą Brytyjczyków. Najlepsze warunki dla jej uprawy znaleziono w regionie góry Kilimandżaro, gdzie cień bananowców zapewnił krzewom wystarczającą ochronę przed słońcem. Zarówno pod względem smaku, jak i sposobu uprawy, tanzańska kawa przypomina kawę kenijską. Prawie 90% pól uprawnych należy do małorolnych chłopów, którzy czasem przemycają worki z kawą przez granicę, by sprzedać je na aukcjach w Nairobi. Podobna jest także klasyfikacja kawy: AA dla największych i A, B- dla mniejszych. Jedną z bardziej znanych kaw pochodzących z Tanzanii jest Tanzania AB.
Obraz14
Uganda
Jeśli Kenia i Etiopia znajdują się w czołówce producentów Arabiki, to Ugandzie przysługuje miano królowej Robusty. Z jej uprawy utrzymują się blisko 3 miliony ludzi, a jej sprzedaż za granicę wynosi 95% wpływów z eksportu kraju. Uganda, nazywana też niekiedy „Perłą Afryki’, jest jedynym miejscem na ziemi, w którym występuje dziko rosnąca Robusta. Tropikalny klimat i szeroko rozciągające się płaskowyże zapewniają kawie bardzo wysoką jakość. Dotyczy to zwłaszcza Robusty rosnącej w regionie Bushenyi i góry Elgon.
Obraz15
Zambia
Kawa została sprowadzona do Zambii, kiedy ta nosiła jeszcze miano Rodezji Północnej. Od uzyskania niepodległości w 1964 roku uprawa kawy stała się dla wielu ludzi jedynym źródłem utrzymania, dlatego wahania na zachodnioafrykańskim rynku kawy powodują olbrzymie straty demograficzne. A szkoda, ponieważ Zambia i tak boryka się z problemami suszy, głodu i epidemii HIV, a zambijska kawa odznacza się jakością nieustępującą etiopskiej czy kenijskiej. Najlepsze kawy pochodzą z północno-wschodnich regionów kraju, zwłaszcza z okolic Kasamy i jeziora Tanganika. Kawa pochodząca z Zambii charakteryzuje się zrównoważonym smakiem i pełnym bukietem, niekiedy wzbogaconym prawdziwie wyszukanymi niuansami.
Obraz16
20lipiec
2018